تفاوت‌ های صفحه نمایش مات و براق

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که نتوانید در برخی از شرایط تصاویر نمایش داده شده بر روی نمایشگر لپ‌تاپ یا ال سی دی کامپیوتر خویش را به وضوح مشاهده کنید. این موضوع به ویژه در شرایطی که نور مستقیمی به صفحه نمایش این دستگاه‌ها برخورد کند بیش از پیش آزاردهنده خواهد بود؛ اما دلیل این موضوع چیست؟ چگونه می‌توانیم ال سی دی یا صفحه نمایشی را انتخاب کنیم که عملکرد بهتری در این شرایط و در قبال بازتاب تابش نور مستقیم داشته باشد؟تفاوت‌ های صفحه نمایش مات و براق چیست؟

به صورت کلی نمایشگرها در دو نوع براق (glossy) و مات (matte) طراحی و عرضه می‌شوند. هر یک از این صفحه نمایش‌ها در شرایط گوناگون عملکرد متفاوتی را نسبت به یکدیگر به همراه خواهند داشت. یکی از عمده‌ترین و اصلی‌ترین تفاوت‌های عملکردی مابین این دو نوع از نمایشگر مربوط به وضوح آن‌ها در شرایط تابش نور مستقیم است. در ادامه و در طول این مقاله تمامی نکات حائز اهمیتی را که می‌بایست در رابطه با صفحه نمایش‌های مات و براق بدانید ارائه می‌کنیم؛ بنابراین به منظور درک بهتر تفاوت‌های مابین نمایشگرهای براق و مات به مقاله‌ی اختصاصی مجله‌ی بیست ستون همراه باشید.

تفاوت‌ اصلی صفحه نمایش‌های‌ مات و براق

پیش از بیان تفاوت‌های مابین این دو نوع زا صفحه نمایش بهتر است نقاط مشترک و شباهت‌های این دو نمایشگر را مرور کنیم. در واقع هر دو نمایشگر نوع مات و براق از پنل ال سی دی (lcd) بهره‌مند هستند. تنها تفاوت مابین این دو صفحه نمایش مربوط به پوششی است که بر روی پنل ال سی دی آن‌ها لحاظ خواهد شد؛ بنابراین به طور کلی از نظر ساختار صفحه نمایش‌های مات و براق تقریبا شبیه به یکدیگر بوده و از طراحی مشابهی بهره‌مند هستند.

صفحه نمایش مات یا براق؟

صفحه نمایش‌های براق ضریب کنتراست و شفافیت رنگی بیشتری را به همراه دارند. توزیع رنگ در این نمایشگرها به طرز اشباع تر و شدیدتری انجام شده و نقاط سیاه رنگ در آن عمیق‌تر به نظر می‌رسند؛ اما متاسفانه تابش نور مستقیم به این نوع نمایشگرهای منجر به بازتاب نور ساطع شده می‌شود و این امر در شرایط خاصی می‌تواند فوق‌العاده آزاردهنده باشد.

بدترین و آزاردهنده‌ترین شرایطی که در قبال استفاده از نمایشگرهای براق با آن مواجه خواهید بود مربوط به شرایطی است که در محیط خارج از منزل و تحت تابش نور مستقیم آفتاب قرار داشته باشید. در این شرایط تقریبا محتوای به تصویر کشیده شده بر روی صفحه نمایش دستگاه شما غیرقابل تشخیص و مشاهده خواهد بود. این موضوع می‌تواند به امری فوق‌العاده آزاردهنده و غیرقابل تحمل مبدل گردد.

به منظور مقابله با این موضوع، صفحه نمایش‌های مات پا به دنیای نمایشگرها نهادند. صفحه نمایش‌های مات از پوشش منحصر به فرد ضد بازتاب نوری بهره‌مند هستند که به موجب آن در شرایط تابش نور مستقیم به نمایشگر بازتابی صورت نگرفته و نهایتا از این طریق محتوای نمایشگر کاملا قابل مشاهده خواهند بود؛ اما صفحه نمایش‌های مات به موجب بهره‌مندی از پوشش ضد بازتاب نور تا حدی تیره و مرده به نظر می‌رسد و شادابی تصویر صفحه نمایش‌های براق را به همراه ندارند.

در شرایطی که شما وارد یک فروشگاه می‌شوید عموما نور محیطی به گونه‌ای تنظیم شده که صفحه نمایش‌های نوع براق جذابیت بیشتری را برای شما به همراه خواهند داشت؛ اما دقت داشته باشید که اگر بنا به هر دلیلی در محیط کاری خود چه در داخل و چه در خارج از ساختمان با تابش نور زیادی مواجه هستید، نمایشگرهای نوع براق گزینه‌ی مناسب به منظور خرید به شمار نرفته و بهتر است که شما از صفحه نمایش‌های مات استفاده نمایید. در سمت مقابل با توجه به این که صفحه نمایش‌های نوع مات حساسیت به نور کمتری داشته و در قبال بازتاب نور مقاومت بیشتری را از خود نشان می‌دهند، اگر در محیط‌های کم نور فعالیت می‌کنید انتخاب نمایشگرهای براق گزینه‌ی بهتری برای شما محسوب خواهند شد.

کدام نوع از نمایشگرها را خریداری کنیم؟

همانطور که پیش از این هم اشاره داشتیم خرید هر یک از صفحه نمایش‌های مات و براق باید با توجه به نیازهای شما و شرایط استفاده‌تان انجام شود. به عنوان مثال اگر قصد دارید که برای کامپیوتر شخصی خود که در داخل اتاقی تاریک از آن‌ استفاده می‌کنید نمایشگری خریداری نمایید، یک صفحه نمایش براق می‌تواند بهترین گزینه‌ی پیش روی‌تان محسوب گردد. چرا که از نظر توزیع رنگ و کیفیت فوق‌العاده بوده تصویری شاداب‌تر و روشن‌تر را در اختیارتان قرار می‌دهد؛ اما اگر قصد خرید یک لپ‌تاپ را دارید که مطمئنا در برخی از شرایط در خارج از منزل نیز باید از آن استفاده کنید بهتر است لپ‌تاپی را خریداری کنید که صفحه نمایش آن براق نبوده و با پوش ضد بازتاب نور پوشانده شده باشد؛ بنابراین در حین خرید لپ‌تاپ‌ها بهتر است محصولات بهره‌مند از صفحه نمایش نوع مات را انتخاب کنید.

به طور کلی توصیه‌ی ما این است که هرگاه قصد خرید نمایشگری را دارید که در محیطی روشن از آن استفاده می‌شود حتما نمایشگر خویش را از نوع مات انتخاب نموده و علیرغم کیفیت تصویر بهتر صفحه نمای‌های براق از خرید این نوع صفحه نمایش‌ها یا مانیتورها پرهیز نمایید؛ بنابراین همانگونه که اشاره داشتیم انتخاب صفحه نمایش‌های مات یا براق ارتباط مستقیمی به نحوه‌ی استفاده و معیارهای مد نظرتان خواهد داشت؛ اما توصیه‌ی ما در خرید لپ‌تاپ‌ها این است که از موضوع شادابی تصویر چشم‌پوشی نموده و محصولاتی را خریداری کنید که نمایشگر آن‌ها از نوع مات باشد. در تصویر زیر دو لپ‌تاپ بهره‌مند از صفحه نمایش‌های براق و مات را در محیط خارج از منزل مشاهده می‌کنید.

تصمیم‌گیری سخت و بدون بازگشت در شرایط خاص

دوستان عزیز اگر توصیه می‌کنیم که در خرید لپ‌تاپ‌ها از محصولات بهره‌مند از نمایشگرهای مات استفاده کنید بدین سبب است که لپ‌تاپ شما در هر شرایط همراه شما خواهد بود و خواه یا ناخواه در شرایط خاصی صفحه نمایش آن تحت تابش نور مستقیم قرار خواهد گرفت. در این شرایط اگر لپ‌تاپی خریداری کرده باشید که از نمایشگری براق بهره‌مند است دیگر جای پشیمانی وجود نداشته و می‌بایست از همین نوع نمایشگر استفاده کرده و بازتاب نور آزاردهنده‌ی نمایشگر براق آن را تحمل کنید.

بنابراین حتما قبل از خرید صفحه نمایش‌ها و لپ‌تاپ‌ها به شرایط و وضعیت استفاده‌ی خود توجه داشته و نهایتا با دیدی کلی تصمیم‌گیری نمایید. امیدوار هستیم که با دقت در این امر و تشخیص تفاوت‌های مابین دو نمایشگر مات و براق بتوانید بهترین محصول مد نظرتان را خریداری کرده و هیچ‌گاه از خرید خویش پشیمان نشوید.